Екип на ЕЦТП и БНТ извършиха проверка на Автогара „21 Век“ в Кърджали

(Снимки ЕЦТП)
26 август 2022 г.

На 26 август 2022 г. екип на Европейския център за транспортни политики, ръководен от Красимир Пъргов, главен експерт направление "Автомобилна инспекция" и с участието на екип от БНТ извърши проверка на състоянието на автогарата „21-ви век“ в град Кърджали.  

 

Екипът, извършващ проверката, направи съпоставка между реалните условия и изискванията, заложени в Наредба № 33 от 1999 г. на МТС за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България. Проверено бе съответствието между изискванията, посочени в Приложение №8а към чл. 59а, ал. 2 от Наредбата и реалната ситуация на автогарата към момента. Констатирани бяха множество нарушения и разминавания, като липсата на подходящи условия за хора с трайни увреждания и липса на задължителното помещение за майки с деца с отопление.

 

Като особено притеснителна бе квалифицирана липсата на подемна платформа или рампа за придвижване на инвалидна количка. При проверката се оказа, че такава подемна система има, но тя не се използва и е прибрана.

 

На автогарата не е осигурена и задължителната информация, която трябва да включва разписание с часовете на тръгване и пристигане на автобусите.  Разписанието не е подновявано от 2008 година, отсъства и задължителната звукова информация за заминаващи и пристигащи автобуси. Няма наличен уебсайт, от който да може да се получава и актуална информация, нещо, което също е задължително според нормативните документи в България. Предвид сериозността на констатираните от ЕЦТП и БНТ нарушения е повикан екип на регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, като са съставени актове на собствениците на автогарата.

 

При проверката са констатирани и други нарушения, като това, че по разписание за два часа между 07:30 часа до 9:30 часа сутринта е трябвало да тръгнат шестнадесет автобуса за Република Турция, от които са тръгнали едва шест.

 

Подобни нарушения се извършват ежедневно на почти всички автогари в България. Контролът е занижен и това води до ниско ниво на обслужване и редовно нарушаване на правилата и нормативните изисквания.