ЕЦТП провери състоянието на маркировката и знаците при новия тунел „Железница“ на АМ „Струма“

Инспекционният екип на Европейския център за транспортни политики направи проверка на състоянието на пътните знаци, пътната маркировка и ограничителните системи за пътища на АМ „Струма“ при тунел „Железница“. Беше проверено съответствието на изброените елементи за организация на движението с действащите законови и подзаконови нормативни актове.
Част от пътните знаци не покриват минималните изисквания посочени в Наредба №18 от 2001 г. на МРРБ за сигнализирането на пътищата с пътни знаци. Зеленият цвят на част от знаците е извън нормативно определените изисквания. Трябва да се покриват минималните изисквания на Таблица 7 към Приложение № 10 към чл. 8, ал. 2 от Наредба №18. В Наредбата е посочено, че светлоотразяващите фолиа с вградени микропризми, клас CR2 трябва да покриват следните координати на цветност и коефициент на яркост β за зелен цвят: х = 0,110/ 0,170/ 0,170/ 0,110, а за у = 0,415/ 0,415 / 0,500/ 0,500 к случай стойностите излизат значителни извън допустимите граници. По отношение на светлоотразителността на пътните знаци са пазени всички изисквания, които са поставени в действащата нормативна уредба.
Пътната маркировка също покрива минималните изисквания. Бяха направени няколко контролни измервания на участъка, който все още не е пуснат в експлоатация, като беше измерена дневната и нощната светлоотразителност. Дневната светлоотразителност се изразява чрез коефициента на яркост Qd (mcd· m-2 ·lx-1), като измерванията показаха Qd = 195 (160 мин.). нощната светлоотразителност се измерва чрез коефициента Rl = 420 (300 мин.). Беше направено заключение от проверяващия екип, че пътната маркировка покрива изискванията на чл. 7, ал. 8 и ал. 9 от Наредба № 2 от 2001 г. на МРРБ за сигнализирането на пътищата с пътни знаци, както и на БДС EN 1436. Проблем представлява неспазването на чл. 20а, където е посочено, че „крайната линия на автомагистрали, скоростни пътища, скоростни градски магистрали, пътища от I клас със среднодневна годишна интензивност на движението над 4000 авт./ден и пътищата от трансевропейската пътна мрежа се изпълнява с надлъжна релефна шумна пътна маркировка“.
Ограничителните системи за пътища са изпълнени съобразно действащите изисквания. Тук също, както при АМ „Европа“, не е спазено изискването за средствата за сигнализиране тип С 14.1 (т. нар. „контешки очи). Те също, както и пътните знаци, трябва да покриват минималните изискванията на Приложение № 10 към чл. 8, ал. 2 от Наредбата от Наредба № 18 за сигнализирането на пътищата с пътни знаци на МРРБ . В приложение е поставено изискване на автомагистрали пътните знаци, поставени отдясно, отляво или над платното за движение трябва да съответстват на клас за коефициента на обратно отражение на светлоотразяващата повърхност на пътния знак и на другите средства за сигнализиране – R3A и R3B едновременно. В случая с поставените елементи С14.1 ясно се вижда, че повърхността на светлоотразителното фолио съответства на RA2, което представлява нарушение на действащата нормативна уредба. Преди пускането в експлоатация на участъка тези елементи ще бъдат подменени.
Честото нарушаване на минималните правила и изисквания, заложени в действащите нормативни изисквания, се дължи на липсата на достатъчно засилен контрол от страна на стопанина на пътя. Често пъти специфичните познания по отношение на светлоотразителност са липсващи и това води до грешки, които в последствие не се коригират. Намалената светлоотразителност често пъти пречи на водачите да виждат добре или да възприемат навреме конкретна опасност, което не им позволява да предприемат своевременни действия за избягване на опасността.
Нарушаването на правилата ощетява обществото. По този начин човешкият живот на пътя е поставен в риск. Именно поради тази причина трябва да се работи сериозно за повишаването на последващия контрол и осигуряването на повече качество при строителството или ремонта на пътища в България.